Ideāla darba vieta no zinātnes skatpunkta (2. daļa)

Izmantojiet krāsu, apgaismojuma un telpas priekšrocības

Pareizo krāsu un apgaismojuma izvēle ir viens no vienkāršākajiem veidiem, kā uzlabot interjeru un tā iespaidu uz darbinieku sniegumu. Dažādām krāsām un apgaismojuma līmeņiem ir dažāda psiholoģiska ietekme, tāpēc ideālā gadījumā uzstādiet tādu apgaismes sistēmu, kas Jums un citiem darbiniekiem savā darba vietā vai kabinetā ļaus mainīt gaismas nokrāsu un spilgtumu, lai tas atbilstu darba vajadzībām, kas tobrīd tiek veikts.

Piemēram, ir pierādīts, ka vide, kurā ir zila un zaļa krāsa, kā arī šādu krāsu apgaismojums uzlabo cilvēka veiktspēju uzdevumos, kas prasa radīt jaunas idejas, kurpretī sarkanā krāsa paaugstina cilvēka uzmanību uz detaļām. Cits pētījums savukārt parādīja, ka aptumšots apgaismojums veicina radošumu – acīmredzot tāpēc, ka krēslaina vide rada lielāku brīvības sajūtu. No otras puses, spilgtāks apgaismojums pastiprina cilvēka vērtēšanas spēju un analītisko domāšanu.

Lai arī to nav tik viegli mainīt, taču ir pierādīts, ka arī griestu augstumam ir sava ietekme uz cilvēka psiholoģisko stāvokli. Kādā 2007. gada pētījumā tika konstatēts, ka augstāki griesti rada ne tikai lielāku brīvības sajūtu, bet arī uzlabo abstrakto domāšanu un spēju redzēt sakarības.

Gūstiet labumu no augiem un logiem

Ja Jūsu budžeta iespējas ir ierobežotas un Jūs meklējat lētāko veidu, kā uzlabot biroja vidi, nopērciet pāris telpaugus. Dažādi pētījumi atkal un atkal ir pierādījuši, ka biroja augiem ir virkne pozitīvu ietekmju, to vidū stresa samazināšana un palīdzēšana cilvēkiem ātrāk atgūt spēkus. Turklāt telpaugi arī samazina biroja piesārņojuma līmeni un uzlabo gaisa kvalitāti.

Vēl viena lieta, kas uzlabos Jūsu biroja vidi, ir logs ar labu skatu, vēlams, dabas ainavu. Tas tā ir tāpēc, ka skatīšanās uz kalniem vai ezeru, kaut vai uz parka kokiem atslābinās Jūsu prātu un ļaus tam atgūt spēkus. Protams, šāda ainava ne vienmēr ir iespējama tiem, kas strādā pilsētā, taču arī interesanta arhitektūra vai panorāmas skats uz pilsētu dos pozitīvu, relaksējošu rezultātu. Savukārt, ja pašlaik tikai meklējat telpas savam birojam, centieties izvēlēties biroja ēku, kas atrodas tuvu parkam, kur darbinieki varētu pusdienlaikā iziet pastaigāties un atpūtināt prātu, lai pēc tam ar jaunu sparu ķertos pie darbiem.

Ieguvumi no nekārtīga galda

Bieži ir dzirdēts, ka darbiniekam ir jābūt kārtīgam, jo kā gan viņš varēs paveikt savu darbu, ja viņš uz sava rakstāmgalda nevar atrast brīvu vietu, kur kustināt peli vai nolikt telpaugu? Taču tā nav gluži taisnība – jaunākie pētījumi liecina, ka Einšteinam, iespējams, bija taisnība, kad viņš teica: “Ja piepildīts galds liecina par piepildītu prātu, tad par ko liecina tukšs galds?”

Katlīna Voha ar kolēģiem no Minesotas Universitātes savā pētījumā atklāja, ka cilvēki, kas atrodas nekārtīgā telpā pie galda, kas ir apkrauts ar papīriem, ir radošāki nekā cilvēki, kas atrodas tīrā, uzkoptā telpā. Šī atziņa atbilst arī citu speciālistu uzskatam, ka mūsdienu tendence prasīt no darbiniekiem, lai to darbvietas ir kārtīgas, nav pareiza. “Ja neviens dzīvnieks un neviens augs nejūtas labi noplicinātā vidē, tad kāpēc lai cilvēks būtu izņēmums?” Katlīna Voha retoriski vaicā.

Tas arī saskan ar viedokli, kas apgalvo, ka cilvēkiem ar ļoti kārtīgiem galdiem bieži ir grūtības atrast meklētās lietas, jo viņu kārtības sistēmas mēdz būt pārāk sarežģītas. Turklāt juceklim ir arī kāda priekšrocība – tajā var atrast arī kaut ko pilnīgi negaidītu, un tas var būt ne tikai kāds sen neredzēts priekšmets, bet arī kāda satriecoši laba ideja, kas tika pierakstīta pirms diviem gadiem un tagad jaunatklāta.

Nobeigumā

Ir viegli būt nevērīgam pret biroja interjera iespaidu uz tur strādājošajiem cilvēkiem, it īpaši, ja termiņi spiež un ja tu neesi interjera dizaina entuziasts. Taču patiesība ir tāda, ka mūsu apdzīvotās telpas mūs psiholoģiski patiešām ietekmē. Tāpēc ir ļoti svarīgi, izvēlēties biroja telpas un iekārtot tās tā, lai Jūs un Jūsu darbinieki tajās justos priecīgi un komfortabli. Un, pat ja Jūs savos centienos esat ierobežots, mainiet mēbeļu izkārtojumu, krāsas, apgaismojumu, interjera priekšmetus un, cik vien iespējams, centieties to padarīt par savu, sev piemērotu biroju. Ja tas Jums izdosies, panākumi noteikti sekos.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *