Ideāla darba vieta no zinātnes skatpunkta (1. daļa)

Telpas, kurās mēs uzturamies, veido to, kādi mēs esam un kā mēs uzvedamies. Tam ir liela ietekme uz mūsu labsajūtu un darba sniegumu. Ņemot vērā, ka liela daļa no ofisa darbiniekiem gadiem ilgi strādā vienā un tajā pašā telpā un, iespējams, arī pie viena un tā paša galda, ir laba doma iekārtot biroju tā, lai telpas iespaids uz darbinieku būtu pēc iespējas pozitīvāks.

Pamatā ir divas iespējas, kā to darīt, – Jūs varat izšķirstīt dažādus interjera žurnālus un izvēlēties to, kas labāk patīk, vai arī Jūs varat iekārtot biroju, balstoties uz zinātnes sniegtajām atziņām. Pamatojoties uz jaunākajiem psiholoģijas un neiroloģijas atklājumiem, šeit minēšu dažus vienkāršus un efektīvus pasākumus, kas darbinieku produktivitāti uzlabos gadiem ilgi.

Ļaujiet darbiniekam iekārtot savu darba vietu

Ļoti vienkārši – lēmumu pieņemšana par to, kā organizēt savu darba vietu paaugstina motivāciju, radošo sniegumu un darba ražīgumu.

To, izpētot 47 biroju darbiniekus Londonā, savā 2010. gada pētījumā pierādīja Kregs Naits, Individuālā potenciāla realizācijas centra direktors. Viņš atklāja, ka tie darba ņēmēji, kam tika dota iespēja iekārtot savu darba vietu ar tik daudz vai maz telpaugiem un fotogrāfijām, cik viņi gribēja, bija līdz 32 procentiem produktīvāki nekā citi, kam šādas iespējas nebija. Tāpat arī viņi sevi vairāk identificēja ar uzņēmumu, kurā strādāja, un bija tam lojālāki, kas nozīmē, ka viņiem bija lielāka motivācija censties, kas savukārt palielināja ne tikai viņu darba kvantitāti, bet arī kvalitāti.

Ja Jūs esat biroja vadītājs, Jums vajadzētu ļaut saviem darbiniekiem iesaistīties biroja iekārtojuma plānošanā un ļaut viņiem savu konkrēto darba vietu iespēju robežās personalizēt. Daudzi uzņēmumi saviem darbiniekiem pat piešķir nedaudz naudas, lai viņi varētu sagādāt savai darba vietai augus un citus dekorus, kas viņiem patiktu un ļautu justies komfortablāk. Pat ja Jūs esat vadītājs atvērta plānojuma birojā, kur vienā telpā atrodas vairākas darba vietas, kas ir iekārtotas vienotā biroja stilā, ir iespējas darba vietas individualizēt. Piemēram, katrai darba vietai varat uzstādīt mazu tāfeli, kur darbinieks varēs piespraust ne tikai ar darbu saistītus papīrus, bet arī savas fotogrāfijas vai citus niekus, kas viņam ļaus sajust, ka tā ir viņa darba vieta, viņa nosacīti privātā telpa plašajā birojā, un tas noteikti atstās pozitīvu ietekmi uz viņa darbu.

Izvēlieties noapaļotas mēbeles un apdomājiet to izkārtojumu

Ja Jums ir dota iespēja izvēlēties biroja mēbeles un iekārtot savu darba vietu, izvēlieties izkārtojumu un mēbeles ar izliektām un noapaļotām līnijām, nevis asiem stūriem un taisnām malām. Šāda vide raisa radošāku domāšanu un pozitīvākas emocijas, kas savukārt uzlabo darba produktivitāti. Turklāt ar apaļiem stūriem ir tāds patīkams sīkums, ka Jūs un pārējie darbinieki retāk apdauzīsit elkoņus un ceļgalus.

Kādā pētījumā, kas tika publicēts 2011. gadā, simtiem studentu skatījās uz datora ģenerētiem attēliem ar dažādiem telpu interjeru variantiem un deva vērtējumus, kā katrs no tiem viņiem liek justies. Izrādījās, ka interjeri, kuros atradās mēbeles ar liektām līnijām, atstāja patīkamāku un pievilcīgāku iespaidu nekā interjeri ar taisnu līniju mēbelēm. Savukārt kādā citā pētījumā, kas publicēts 2013. gadā, tika noskaidrots, ka vides ar liektām un apaļām līnijām paaugstina neironu aktivitāti smadzeņu daļā, kas atbild par skaistuma izpratni, līdz ar to tika secināts, ka šādas vides cilvēkiem šķiet skaistākas nekā vides ar taisnām līnijām un asiem stūriem.

Šis kontrasts starp taisnām un liektām līnijām būtu jāņem vērā, arī iekārtojot biroju un izvēloties biroja mēbeles. Acīmredzot to nojauta jau karalis Artūrs – sēdēšana pie apaļa galda veicina kolektīvu vienotību, kurpretī sēdēšana pie taisnu līniju mēbelēm stimulē individuālismu. Ja Jūs nākamajā sapulcē vēlaties, lai Jūsu darba kolektīvs darbotos kā vienots veselums, par šo jautājumu ir vērts padomāt.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *